Terapia

Integracja Sensoryczna (SI)

Procesy integracji sensorycznej są odpowiedzialne za to jak dobrze czujemy się w naszym środowisku, oraz na ile potrafimy sie do niego przystosować, by działać w nim efektywnie.
Prawidłowo przebiegające procesy integracji sensorycznej uwidaczniają się w prozaicznych codziennych czynnościach, jak chociażby: jazda na rowerze, balansowanie ciałem podczas chodzenia po krawężniku, przepisywanie tekstu z tablicy, siadanie na krześle bez patrzenia za siebie, przechodzenie pod niskim stropem, noszenie ubrań o różnych fakturach, słuchanie naszego rozmówcy mimo, iż niedaleko nas szczeka pies, kapie woda z niedokręconego kranu, podawanie ręki na powitanie itp.

Czym jest Integracja Sensoryczna?

Integracja sensoryczna jest to więc proces neurologiczny polegający na odbieraniu, rozpoznawaniu i organizacji wrażeń zmysłowych płynących ze środowiska w taki sposób, by można było wykorzystać je w celowym działaniu. Jej rozwój rozpoczyna się już w życiu płodowym dziecka, a wieku przedszkolnym przebiega szczególnie intensywnie.

Terapia SI polega na poprawie procesów sensorycznych, co w konsekwencji prowadzi do zmiany w zachowaniu dziecka. Mogą dotyczyć one: pobudliwości nerwowej, funkcji ruchowych, percepcji wzrokowej, słuchowej, mowy, komunikacji społecznej, odwagi i kreatywności w działaniu oraz wielu innych funkcji.

Rodzicu, zaufaj swojej intuicji!

To Ty najlepiej znasz swoje dziecko! Jeśli czujesz, że coś jest "nie tak", nie czekaj, umów sie na konsultację, podczas której ustalimy czy Twoje wątpliwości dotyczą sfery integracji sensorycznej, czy może potrzebne jest spotaknie ze specjalistą z innej dziedziny (współpracuję ze wspaniałym logopedą, psychologiem klinicznym, terapetą zajęciowym). A może jest tak, że na ten moment wystarczy Twoja baczna, uważna rodzicielska obserwacja i wsparcie, którego możesz udzielić swojemu dziecku w domowym zaciszu. Ale jeśli Twoje obawy się potwierdzą, to szybsza diagnoza i wszczęcie procesu terapeutycznego dają większą szansę na wyrównanie deficytów.